Rapé Kutsal Kızılderili Tütünü

Rapé, Kambo ile birlikte tıbbi amaçlar için Yawanawa, Kaxinawa-Huni ve Katukina gibi birçok yerli kavim tarafından kullanılmaktadır.
Temizleme sürecini güçlendirmek, tıkanmış enerjinin daha etkili bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamak ve aynı zamanda hastalıkları ortadan kaldırmak için kullanılır.

Rapé ritüeli nedir?

Amazon bölgelerindeki şamanlar, bu “kutsal Tütün”ü “Büyük Ruh” ile ve daha doğrusu “Yuşbu enerjisi” ile bağlantı kurmak için kullanıyorlar – yaratma gücü.
Uygulama yüzyıllarca biliniyor ve çoğunlukla yerli halkın ruhani alanında kullanılıyor. Muhtemelen İnkalar, tütsüleri, çiğneme ve burun delikleriyle tütünü üfleyen ilk insanlardı.
Tütsü yakma metodu, Avrupa’da Columbus tarafından yayımlandı ancak batıdaki tütün kullanma biçimi yerli Hintlilerin Rapé’nin gelenekleri ve ritüel kullanımı ile hiçbir ilgi bulamadı. Rapé’nin toz karışımı (bir bezelye miktarı), ince bambu boru veya içi boş kemik (Tepi denilen) vasıtasıyla her bir burun deliğine üflenir.
Geleneksel olarak burnun sol deliğine ilk önce üfleniyor, sol burun deliğimizde yerli halkın inancına göre ölüm ruhu bulunmaktadır. Sağ burun deliğimiz ise dirilişi ruhunu temsil eder ve arayı çok açmadan hemen üfflenmelidir.
Dozaj bireye göre ayarlanabilir. Deneyimli kullanıcılar için, Kızılderililerin “Kuripe” denilen “V” şeklindeki bir boruyu (burun deliğini bağlayan ağız) kullanarak Rapé’nin kendi kendine uygulanmasının bir yolu da vardır.
Doğru bir insuflasyon bir sanattır. Ritüel yapan birinin enerjisi de çok önemlidir. Ayrıca yerli Kızılderililer, tıp ruhunu destekleyen hayvanların enerjilerini de çağırıyorlar.

Rapé’nin içeriği nedir?

Her Rapé karışımının tabanı Tütündür. Fakat Batı ülkelerinde kullanılanla aynı şey değildir. Bu tütün (Aztek veya Çiftçi Tütünü olarak adlandırılır) ticari bir tütüne göre 20 kat daha güçlü olabilir.
Rapé’nin geleneksel olarak önemli maddesi olan diğer, Pau Pereira ağacından kabuğun (platycyamus regnellii) külüdür.
Rapé harmanları, hangi törenlere alışkın olduklarına bağlı olarak eklenen maddeler arasında değişiklik gösterir. Bunlar Amazon ağaçlarının birçok türünün şifalı bitkileri, tohumları ve kabukların külü olabilir.
Her Rapé harmanının insan vücudu üzerinde farklı mekanizmaları çalıştırır. Kızılderililer burada titreşimler ve enerjik özellikler hakkında konuşurlar. Yerli sakinler, düzenli Rapé alımı yoluyla güçlü bitki ruhları ile bağlandıklarına inanıyorlar.

Rapé’nin etkisi nedir ?

Rapé ağırlıklı olarak manevi düzeyde çalışır. Zihinsel olarak algılanan düşünce kalıplarını açığa çıkarmaya yardımcı olur, enerjik bedeni dışsal enerjilerden kurtarır, çakraları (insan vücudunun enerji noktaları) açar ve birbirine bağlar.
Kalp seviyesinde, Panema’yı serbest bırakır, ki bu, tıkanıklıklar ve güç eksikliği ya da irade eksikliğine karşı bir çalışmadır. Fiziksel düzeyde Rapé, sinüsü temizler ve detoksifiye eder. Toksinler mukus ile birlikte dağıtılır.
Rapé, sülün bezini detokslamak için giderek artmakta olan bir eylemdir, ancak bu eylem henüz bilimsel olarak ıspatlanmamıştır.

Özetlemek gerekirse, Rapé’nin aşağıdaki etkileri vardır:

tüm üst çakraların bip sesi açılması (üçüncü göz ve taç çakrası)

vücudumu daha iyi topraklanıyor

fiziksel, duygusal ve psikolojik düzeyde hastalığa karşı tedbir

pineal bezin dekalsifikasyonu ve üçüncü gözün açılması (henüz bilimsel olarak ıspatlanamamıştır!)

yorucu ve stresli düşünceleri kaldırmak, zihinsel netliği arttırmak

enerji tıkanıklığının serbest bırakılması

Evrenin nefesiyle bağlantı kurma ve ruhsal titreşimleri büyütme

Rapé uygulaması sırasında fiziksel seviyede ne olur?

Sakin bir yerde Rapé’yi almanız önerilir. Eğer kapalı bir odada gerçekleşirse alanı temizlemek faydalı olacaktır. Bunu yapmak için, şamanik bitkileri kullanarak (örneğin Palo Santo yakarak) küçük bir ritüel gerçekleştirebilir ortamı kötü enerjilerden temizleyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, iki bezelye büyüklüğündeki Rapé tozunu elinize döküp duanızı yapabilirsiniz. Sonrası için gözlerinizi kapalı dik bir konumda oturmanız önerilir. Rapé burnuna bambu veya “Tepi (V)” borusundan atılır. Ağzınızdan üflerken burnunuzdan hava almamaya / vermemeye bakın. Uygulama sonrası baş dönmesi, mide bulantısı, bazen kusma veya kısa halisinasyonlar meydana gelebilir. Bunlar Rapé tedavisinin sonuçlarıdır, ancak bu yan etkiler her zaman mevcut değildir ve bireysel bloklara ve Rapé’yi alan kişinin toksik yüküne bağlıdır. Uygulama bitiminde yanınızda bulundurduğunuz mendil ile burnunuzu silersiniz. Buna ek olarak, Rapé’yi kullanırken cinsel aktivitenin sınırlandırılması önerilir.