Machu Piccu’da Bir Anadolu Şamanı…

Machu Piccu’da Bir Anadolu Şamanı Zafer Algül’ün davulu UNESCO mirası Mahu Piccu’da ilk defa yankılandı…Bu sıra dışı deneyime siz de buyrun..

Dostlar,

Bundan tam 300 yıl önce İnka Tapınağı’nda şaman seremonileri yapılıyordu. İnka komutanı baş köşede tahtına oturmuş seremonileri izlerdi.

Baş şaman, 200 milyon yaşında olan dağın tepesindeki evinden çıkarak törenin olacağı meydana doğru adım adım ilerler. Tören alanında bulunan diğer 11 şaman da davulları çalmaya başlardı…

Tüm inka tapınağında davulların sesleri yankılanırdı. Baş şaman tören alanına gelerek İnka lideri ile selamlaşır ve davulunu yukarı kaldırıp töreni başlatırdı.

Meydanda toplanan insanlar bir ağızdan güneşi selamlar ve ardından dans etmeye başlardı. Etrafta yanan tütsüler mistik bir koku salarak etrafı kaplardı. Geçmişte yaşanan bu törenden 300 yıl sonra İnka topraklarında ilk kez davulun sesi tapınakta yankılandı.

Anadolu topraklarından İnka topraklarına gelmiş birisi olarak çok güzel bir deneyim yaşadım. Yerin, göğün ruhlarının izniyle yüzlerce tapınak görevlisinin arasından geçip, aynı meydanda davul çalarak baş şaman ve diğer ruhları selamladım.

Davulu çaldığım anda günlerce yağan yağmur durdu. Binlerce ziyaretçi arasında sessizce davulumu çalıp ilk defa Machu Pucci dağında bir ilke imza atarak ruhları selamladım.

Yeryüzü halkları uyanıyor. Anadolu’dan İnkalara kadar toprak anayı selamlıyoruz.

Toprak ana, Gök baba ve Yıldız çocukları …