Sembolizmde Tavus Kuşu

Astrolojide JUNO ( Hera) ya atfedilmiştir.

Hera Zeus’un eşi ve ablası olan tanrıçadır. Roma’da Juno olarak bilinir. Babası Titanlardan Kronos, annesi Rhea’dır. Olympos tanrıları arasında kraliçe vasfına sahiptir ve Evlilik Kraliçesi olarak anılır. Eski inanca göre doğum sırasında kadınların ve evliliklerin koruyucusudur. Mitolojide en güçlü, en cesur ve Aphrodite’den sonra en güzel tanrıça olarak nitelendirilir. İnek gözlü, ak kollu Hera da denilir. Hatta Hera, Aphrodite’den sonra en güzel ikinci tanrıça olduğunu bildiği halde kendisine aşık olan erkekleri hep reddetmiş, kendisini hep Zeus’a sunmuştur. Simgeleri nar, zambak, inek, akrep ve en önemlisi tavus kuşudur. Çok kıskanç ve kinci bir tanrıçadır, işlerini bir düzen içinde yürütür. Zeus’la ilişkisi olduğunu bildiği Maia’yı çileden çıkarmış, Lamia’yı canavara çevirmiş, Semele’yi tuzağa düşürmüş, Alkmene’nin doğum yapmasını geciktirmiş, Leto’yu takip edip süründürmüş, Callisto’yu ayıya çevirmiş, İo’ya at sineği musallat etmiştir. Troyalılar kendisini en güzel tanrıça seçmedikleri için kini büyüktür. Zeus Hera’yı aldattığı için Hera tarafından defalarca cezalandırılır. Zeus’tan daha iktidar sahibidir ve Zeus’un önemli kararlarında çok büyük etkisi vardır. Ayrıca Zeus’tan daha zengindir. Zeus baştanrı, Hera da baştanrıça olarak bilinir

Hera Tavuş kuşu ile anılan tanrıçalardan biridir. Hikayesini kısaca aktarmak gerekirse;

Çapkınlığı ile ünlü olan Zeus rahibelerden İo’ dan hoşlanır. Bunu öğrenen kıskanç karısı Hera’ya böyle bir şey olmadığını inkar eder. Ve Zeus, İo’ yu beyaz bir ineğe çevirir. Zeus a inanmayan Hera, ineği ona hediye etmesini ister. Zeus ineği Hera’ya hediye eder. Hera ineği, yüz gözlü Argos a emanet eder. Ona göz kulak olmasını ister. Zeus, Hera yı iyi bildiği için endişelidir ve İo’yu kurtarmak için Hermes den yardım ister. Hermes, Hypnos dan aldığı uyku ilacı otları ve Maia’nın oğlunun sihirli flütü ile Argos’u uyuşturarak uykuya daldırır ve İo’yu kurtarır. Bu duruma çok sinirlenen Hera, Argos Panoptes’i cezalandırmak için yüz gözünü alır ve onlarla Tavus Kuşu’nun eteklerini süsler. Hera nın arabasını Çeken kuş olarak resim edilir.

Tavuş Kuşu, aslında bir çok farklı gelenekte farklı anlamlara sahiptir.

Budist geleneklerinde dünyasal bağlılıklar, Kamboçya geleneklerinde Güneş ile bağı, Hindu ve Tibet geleneklerinde taht ile, Çin geleneklerinde güzellikle, Sufi geleneklerinde ise ilahi güzellikle ilişkilendirilir.

Erkek Tavuş Kuşları Kibir ile tanımlanır.

Tavuş Kuşu, Hemen Hemen her rengi içerdiği için tamlığı simgeler.

Kuyruk tüyleri geniş bir renk skalası içerdiğinden her biri, farklı bir renkle ifade de edilen gök katlarının derecelenmesini ve bu farklı frekanslardaki ortamların tamamını simgeler; sembol en çok bu anlamda kullanılmıştır.

Kuyruk tüylerinin çok gözlü olmasından dolayı Yüksek İdare Mekanizmasını yeryüzünü tam anlamıyla algıladığını hiçbir şeyi gözünden kaçırmadığını simgeler.
Kuyruk tüylerinin bir güneş gibi yayılımdan dolayı, bazı anlamları daire sembolü ile paylaşır.

Kendini beğenmişliği, kendini göstermeyi, övünmeyi geçiciliği, geçici güzellikleri ve açılan kuyruk tüyleri bir anda kapanabildiğinden, dünyasal güzelliklerin geçici olduğunu simgeler.

Tanrı tarafından yaratılan ruhun içsel ilahi güzelliğini evrene işlenmiş ilahi güzelliği simgeler.

Bu güzel kuşun sembolizmdeki anlamı beni bugün büyüledi. Her zaman olduğu gibi öğrendiklerimi sizin ile paylaşmak istedim.

Referans Kitaplar;

Klasik Yunan Mitolojisi, Şefik Can

Semboller Ansiklopedisi ( Alparslan Salt)

Semboller ve İşaretler (Alfa yayınları )

Dictoniary of Symbols, Penguin Reference

Vikipedi

Seda Dağdelen